همه چیز در باره قصه و داستان
آموزش و نقد. داستان نویسی.رمان
قالب وبلاگ
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

 

بهار ،فصل جوانی

نوشته : محمد رضا عباس زاده-چاپ شده در شماره مخصوص نوروز ۱۳۸۹-مجله جوانان

 امروز

 

بهار فصل جوان گشتن و جوش و خروش شادمانه طییعت است و از این بابت است که بهار و جوانی را با هم مقایسه می کنند و شباهت هایی عجیب میان فصل بهار و فصل جوانی یافت می شود . اولین شباهت همان تغییرات ناگهانی و هورمونی است که در بدن شخصی که وارد سن جوانی می شود ،اتفاق می افتد ؛در بهار هم به یکباره طبیعت از خواب زمستانی بیدار می شود و شور و نشاطی عجیب در میان پرندگان ،حیوانات و گیاهان بوجود می آید . این تغییرات، هم در دوران جوانی و هم در فصل بهار سیل آسا و در مدت زمان کمی روی می دهد طوری که تماشاگر و ناظر خود را حیرت زده می نماید .

شباهت بعدی تنوع طلبی فصل بهار است . بهار فصل سبزی و سرخی گل ها و ساقه ها و رنگ شاد و تند قهوه ای تنه درختان است . فصل رنگ و نقاشی و جمال گل ها و نغمه سرایی بلبلان عاشق است . بهار، دخترک عاشق پیشه و تنوع طلبی است که از یکنواختی و سردی زمستان به تنگ آمده و دنبال گردش و شور و تحرک است . دنبال زیبایی و طراوت و پاکیزه گی است جوانان هم در این دوران دنبال چیزهای تازه و نو می روند و علاقه شدیدی به مد و لباس های تازه و جدید دارند .می خواهند از نقطه و مکانی که در آن هستند به حرکت در آیند ،سیر و سفر کنند و ناشناخته ها و تازه های دنیای اطراف خود را بیابند و درک کنند؛ همچون بهار که به ظاهر خود بسیار اهمیت می دهد و به آرایش طبیعت می پردازد ، آنان نیز تمایل شدید به آراستن لباس و ظاهر خود دارند .

بقیه در ادامه مطلب

بهار فصل عاشق شدن است .فصل عشق پر سوز و گداز بلبل به گل و نغمه سرایی عاشقانه بلبلان مست و عاشق . فصل بیدار شدن احساس و رویا های پاک و با طراوت است . جوانی هم فصل رویا و عشق و نغمه سرایی عاشقان دل خسته است . بیشتر نویسندگان و شاعر ها  نقطه آغاز عشق و عاشق شدن قهرمانان خود را در فصل بهار قرار می دهند .از جمله این نویسندگان که علاقه خاصی به فصل بهار دارد آنتوان چخوف نویسنده نامدار روسی است که در اکثر داستان هایش، فصل بهار را فصل بیدار شدن نیروی عشق در دل ها قرار داده است .

بهار فصل تلاش و کوشش است . فصل کاشت محصول برای کشاورزان . آنها در این فصل با تلاشی طاقت فرسا و فراوان به کشت و زرع پرداخته و غرق کوشش و جنب و جوش هستند . جوانی هم فصل نیرومندی و سلامت است که باید این نیرو و توان را در جهت ساختن آینده ای روشن و پر بار به کار برد و اگر جوانان در این دوران به دنبال کار و تلاش نباشند ،در سنین بالا محصول خوبی درو نخواهند کرد . جوانی بهترین دوران برای سازندگی و اندوختن است .سستی و تنبلی در این زمان آینده ای تاریک به دنبال دارد . چه نیروی جوانی همیشه پایدار نمی ماند و همچون فصل بهار که سریع و زود گذر است، جوانی هم مانند برق و باد می رود . باید فرصت ها را دریافت .

 

بهار فصل آفت ها هم هست . هر کجا محصولی باشد ،آفت و انگل هم یافت می شود . محصول کشاورز مراقبت می خواهد . و اگر آنان به موقع محصولات خود را سم پاشی نکنند ،تمام زحماتشان بر باد می رود . دوران جوانی هم آفت ها و سم های مخصوص خود را دارد و اگر جوانان مراقب نباشند ، سال ها افسوس خواهند خورد و سرمایه های گرانبهای خود را مفت بر باد خواهند داد . مهمترین سم پاشی جوانان در این زمان ، داشتن قدرت و نیروی نه گفتن است . نباید به هر دعوتی پاسخ مثبت داد ،هر قراری را قبول کرد و از این شور و هیجان دوران جوانی کمال مراقبت را انجام داد .

و سرانجام بهار فصل غرش ها و رگبار های تند بهاری است . یک دفعه چنان بارش و رگباری روی می دهد که گویی الان است که زمین را آب فرا خواهد گرفت ؛اما ناگهان می بینی با همان سرعت و شدت که بارش رخ داد ، با همان سرعت هم ایستاد و متوقف شد . جوانی هم فصل زود عصبانی شدن ، به جوش و خروش آمدن و یک مرتبه و با سرعت خاموش شدن است . فقط خدا نکند در زمان عصبانیت و جوش و خروش و طغیان افسار گسیخته شور و هیجان ؛جوان اقدامی نماید و عملی انجام دهد که خدای ناکرده غیر قابل جبران باشد . کنترل خشم و احساسات در این دوران حساس از یک عمر حسرت و پشیمانی و بدبختی و گرفتاری جلوگیری خواهد نمود .

در اینجا با چند نفر در رابطه با شباهت های دوران جوانی و فصل بهار گفتگویی انجام داده ایم که می خوانیم :

آقای سعید محمدی دانشجوی رشته حقوق در این مورد می گوید :

امروزه ،جوانی آغاز دوران مشکلات و سختی هاست . یک جوانی که می خواهد از خانواده پدری جدا و مستقل زندگی کند ،با این وضع مسکن و گرانی کالاها و نبودن شغل و کار ،قادر به اداره کردن زندگی  خود نیست . با این وضع، نیروهای جوانان هدر می رود ؛ درست مانند سیل بهاری که مملو از انرژی و برکت است اما اگر مهار و کنترل نشود ،و توسط سد و کانال در جهت صحیح خود قرار نگیرد ،ویرانگر است و یا به زمین فرو رفته و نابود می شود . دولت باید نقش همان سد و کانال را ایفا کند و برای جوانان امکانات یافتن شغل ، مسکن و ازدواج را فراهم نماید . البته خود جوان ها هم باید تلاش کنند و فقط منتظر کمک های دولت نباشند .

 

آقای محسن رفیعی کاسب و فروشنده آجیل می گوید :

همان طور که فصل بهار برای موجودات زنده فصل برکت و روییدن گیاهان  است ،برای ما کاسب ها هم فصل شلوغی بازار و خرید مردم و پر رونق شدن کسب و کار است . البته ما کاسب ها هم باید انصاف را رعایت کنیم و بی جهت کالای خود را به بهانه نوروز گران نفروشیم.

اقای سعید حسینی دبیر ادبیات می گوید :

بهار فصل مسافرت ها و مهمانی دادن و مهمانی رفتن ها می باشد . فصل گردش و دور هم جمع شدن و گرامی داشت آیین نوروز . اما تعطیلات زیاد این فصل ، آن شور و حال درس خواندن را از بین می برد و وقفه ای در کار آموزش ایجاد می شود . چه خوب است دانش اموزان و اولیا آنها مراقب باشند تمام روزهای تعطیلی به مهمانی و گردش ختم نشود و فرزندان شان نیم نگاهی هم به کتاب های درسی و تکالیف مدرسه بیاندازند .

پیرمردی سفید موی که در پارک نشسته و نمی خواهد خود را معرفی کند می گوید :

جوانی فصل خطرناکی هم هست . خلافکارها و آدم های ناباب بیشتر سراغ جوان ها ،کم تجربه ها و کم سن و سال ها می روند ؛ جوان احساساتی است و اگر هشیار نباشد ، زود گول می خورد .

و سرانجام در پایان این گزارش ، امیدوارم آغاز فصل بهار و تعطیلات نوروزی را با شادکامی و داشتن ایامی مفرح و مفید بگذرانید و بدانید که هر روز شاد یا غمگین سرانجام رفتنی و تمام شدنی است و آن چه می ماند ، بهره و توشه ای است که برای آخرت و جهان ابدی اندوخته ایم .

پایان نوشته محمد رضا عباس زاده -خبرنگار افتخاری مجله جوانان امروز کاشان

 

بهار فصل جوانی -مقایسه بهار و فصل جوانی -عکس های زیبایی از بهار


موضوعات مرتبط: 82-بهار فصل جوانی
[ یکشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۹ ] [ 20:55 ] [ محمد رضا عباس زاده -کاشان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید . بیایید و تمام آرشیوهای سه ساله اش را زیرو رو کنید . داستان نویس شوید و بروید ! صددرصد تضمینی !! حدود هشتصد پست در باره آموزش داستان نویسی -رمان -داستان کوتاه و غیره در این وبلاگ منتظر نگاه های جستجوگر شماست . رزومه مختصر من : چاپ بیش از هفتاد داستان کوتاه در نشریات و مجلات معتبر ایران از سال 1370 تا کنون . چاپ بیش از سی مقاله و گزارش در مجلات وزین ایران .برنده جایزه داستان برگزیده مجله اطلاعات هفتگی . دو مرتبه برنده بهترین داستان طنز در مجله جوانان امروز . برنده خبرنگار افتخاری فصل و خبرنگار افتخاری سال 1390 مجله جوانان امروز . سه مجموعه داستان و دو رمان آماده چاپ دارم . متولد کاشان و عاشق داستان و رمان هستم . نظر دادن را فراموش نکنید که نشانه قدرشناسی شما در استفاده از این وبلاگ است . نظرات زیبا و پربار شما مرا در بهتر کردن این وبلاگ کمک کرده و خواهد کرد . ممنون .
موضوعات وب
امکانات وب

رمان